Bölgede bir ilk

Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ülkede sayılı merkezlerde yapılan bir ameliyat gerçekleşti.

Bölgede bir ilk
banner2

ŞANLIURFA - Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, ülkede sadece sayılı merkezlerde yapılabilen riskli bir ameliyat gerçekleştirildi. Bölgede bir ilk özelliği de taşıyan kritik operasyonla kesici alet yaralanması nedeniyle sol kolunu hareket ettiremeyen İsmail Türk (31) sağlığına kavuştu.

İsmail Türk, boynundan kesici aletle yaralanma sonrası Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye Ek Hizmet Binası acil servisine başvurdu. Yapılan ilk müdahale ve tetkikler sonrası şah damarının 1 cm yakınında bulunan ve kolu hareket ettiren tüm sinirlerin kesilmiş olduğu tespit edildi. Hastaya daha önce bölgede hiç yapılmamış olan “Brakial Pleksus” ameliyatı planlandı.

El Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Numan Atılgan, kritik ameliyatla ilgili şu bilgileri verdi:

“ Brakial Pleksus, omurilikten çıkan sinir köklerinin üç büyük dal halinde seyrederek birbirleri ile bağlantı oluşturduğu, koltuk altı bölgesinde yer alan büyük bir sinir topluluğudur. Bu sinirler kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının hareketini ve duyusunu sağlar. Hastamızın 4 saat süren ameliyatında, hayati damarların bulunduğu anatomik olarak riskli bölgede kopan sinirler onarıldı. Ameliyat sonrası sinir hasarı nedeniyle kullanamadığı kolunun başarılı geçen ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon ile günlük hayatta işlev görmesini beklemekteyiz. El cerrahi kliniği olarak bu tür riskli ameliyatları, hastanemizin güçlü kadrosuyla başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye devam edeceğiz”.

BİHA
YORUM EKLE