Birecik ve Halfeti'nin içme suyu temini sağlanacak

Şanlıurfa'daki yatırımlarına devam DSİ Genel Müdürlüğü, Birecik ve Halfeti İlçelerinin içme suyu teminini sağlayacak proje inşaatına devam ediyor.

Birecik ve Halfeti'nin içme suyu temini sağlanacak
banner1

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa ’ya yaptığı yatırımlar ile mümbit toprakları suyla buluşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
 


 

Birecik ve Halfeti İlçelerinin İçmesuyu teminini sağlayacak proje inşaatında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Çalışmaların tamamlanması ile Birecik ve Halfeti İlçelerinin 163 bin kişi nüfusa 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyunun temin edilmesi sağlanacak. Proje kapsamında Fırat Nehrindeki pompa istasyonu rehabilite edilecek ve çelik boru hattıyla proje kapsamında yapılacak İçmesuyu Arıtma Tesisine iletilecek. Aynı şekilde Halfeti İlçesinde Değirmendere Kaynağından alınacak temiz su; çelik boru hattıyla Eski Halfeti’ye iletilecek ve Terfi İstasyonlarıyla Yeni Halfeti İlçesinde yapılacak depolara iletilecek. Ayrıca Yeni Halfeti'deki su deposu durak kaynağından da beslenecektir" dedi.
 Aydın,  çalışmalara 2018 yılı Ağustos ayında başlandığını ve 2018 yılında Birecik İçmesuyu Arıtma Tesisi kazı çalışmalarının tamamlandığını kaydetti. 2019 yılında Birecik İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaat işlerine başlandığına da değinen Aydın, çalışmaların devam ettiğini aktardı.

AJANS URFA

YORUM EKLE