Bir zamanların göç alan kenti Urfa şimdi tersi bir durum yaşıyor

GAP'ın başkenti olan Şanlıurfa bir zamanlar çevre illerden göç alırken bu gün kentte tersi bir durum yaşanıyor. 

Bir zamanların göç alan kenti Urfa şimdi tersi bir durum yaşıyor
banner1

Türkiye'nin en verimli tarım arazilerine ve kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa bir zamanlar aynı zamanda göç alan kentlerin başında geliyordu. GAP'ın gelişiyle birlikte sulanan tarım arazileri beraberinde istihdam imkanlarını da getirdi.  Ancak kentteki hızlı nüfus artışı, düşen ekonomik refah seviyesi, son yıllarda artış gösteren sığınmacıların sayısı gibi etmenler nedeniyle kent başka illere göç veren illerden olmaya başladı. 

HEMŞEHRİ DERNEKLERİ BİLE KURULDU

Eskiden Şanlıurfa’ya başka illerden çok göç olurdu ve bu illerin en başında da Malatya gelirdi. Ancak ilin giderek artan sorunları ve azalan refah seviyesi bu göçleri durdurdu. Bir zamanlar Urfa'ya göçün olduğunu gösteren en bariz kanıt ise şu anda büyükşehirlerin çoğunda kurulan hemşehri dernekleri oldu. Örneğin, Şanlıurfa'da, Malatyalılar Derneği, Adıyamanlılar Derneği, Muhacirler Derneği gibi dernekler bu göçler nedeniyle kuruldu. 

588 KİŞİ KENTE GELDİ

Göçle ilgili bu durum yaşanırken Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2019 verilerine göre Türkiye'deki illerden 588 kişi Şanlıurfa'ya göç ederken kentten kaç kişinin başka illere göç ettiği bilinmiyor.

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR