Beyazgül: Su israf edilirse gençlerin hakkına girmiş oluruz

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle düzenlenen programda, suyun önemine dikkat çekti.

Beyazgül: Su israf edilirse gençlerin hakkına girmiş oluruz
banner2

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle ŞUSKİ’ye ait İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde bir program düzenlendi. Programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ŞUSKİ Genel Müdürü M. Sait Güllüoğlu, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı. Şanlıurfa’da suyun musluktan içildiğine dair görsellerin yer aldığı etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 1992 yılında Brezilya’da düzenlenen BM Çevre Koruma Konferansı’nda dünyada suyun artan öneminden dolayı 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edildiğine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi: 
“Aslında bakarsanız bizim için her gün su günü çünkü insan bir gün dahi sudan uzak duramaz hele ki Şanlıurfa’da. Ramazan yaklaşıyor iftar vakti bardaklarımız alır bekleriz havanın sıcağında ilk damlayı boğazımıza götürmek için. Su, hava gibi maddeler olmadığında yokluğunu çok fazla hissederiz. Şuan maske takmışız bu sıcak havada ve biz şimdi havanın kıymetini öğrendik.” 

“BİZİM SUYUMUZ MUSLUKTAN İÇİLİYOR” 
Beyazgül, eğer insanların bir yere yerleşecek olması ve bir yerde şehir kuracak olması durumunda ilk işlerinin burada su var mı diye sorduğuna vurgu yaparak, “Bizim hiç kıramadığımız bir husus şu: Biri bize ‘bizim suyumuz yok’ dediğinde, bize biran önce su getir dediğinde bizler hemen kolları sıvıyoruz oraya su gönderiyoruz. Yine ŞUSKİ tarafından 2’nci bir çalışma yapıldı burada bütün ŞUSKİ çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bizim suyumuz musluktan içiliyor biliyorsunuz, ne yapıyorlar başka yerlerde damacana alıyorlar arıtmalar alıyorlar ama şimdi bende rastlıyorum ne var ki Şanlıurfa’da musluktan içtiğimiz su çok çok güzel. Çalışmalarımız hızla devam ediyor, bir yandan su şebekelerimizi kuruyoruz, bu kapsamda Viranşehir’de ihale edildi. Akçakale ve Harran ihale edildi, diğer Bozova ve Halfeti için de çalışmalar devam ediyor. ŞUSKİ’nin bu sene kredi yoluyla elde etmiş olduğu rakam 450 milyonu buldu. Ama burada hepimize görev düşüyor özellikle de gençlerimize çok büyük görev düşüyor, pankartta da yazıldığı gibi ‘yarının suyunu bugünden koru’ eğer bizler yarını suyunu korumazsak bu gençlerimiz susuz kalır” dedi.

“SU İSRAF EDİLİRSE GENÇLERİN HAKKINA GİRMİŞ OLURUZ” 
“Eğer bizler suyumuzu korumazsak zaten şu anda dünyanın en temel stratejik sorunu su olmuş durumda” diyen Beyazgül, konuşmasında şunlara yer verdi:
“İleride dünya savaşları su yüzünden çıkabilir deniyor. Bundan bin 400 yıl önce Peygamberimiz şöyle buyuruyor. ‘ Bir suyun kenarında olsanız dahi abdest alsanız bile suyu israf etmeyiniz’ buyurmuştur. Bir damla suyun bile kıymetini bilmemiz gerekir. Eğer bizler suyu israf edersek bizler gençlerin hakkına girmiş oluruz. Bazen teknik nedenlerden dolayı bir gün suyumuz gelmeyebiliyor ŞUSKİ genel müdürlüğümüz kendi sayfasında bizlere haber veriyor örneğin yarın şu saatler arsı su kesilecek deniyor suyunuz kesilecek haberiniz olsun deniyor.  Özellikle Dünya Su Günü’n de suyun kıymetini bilmeliyiz su hayattır geleceğimizin suyunu kıymetini bilmeliyiz.”

GÜLLÜOĞLU: SUYU İSRAF ETMEYELİM
ŞUSKİ Genel Müdürü M. Sait Güllüoğlu da, yaptığı konuşmada, Dünya Su Günü’nün 1993 yılında BM’nin ilanı sonucunda 22 Mart Dünya Su Günü olduğunu hatırlatarak, “Su dinimizde, örfümüzde ve ailemizde su gibi aziz ol kelimesiyle hepimiz için artı Zeynel Başkanımızın ifadesiyle ‘su hayattır.’ Ne yazık ki dünya üzerinde kullanabileceğimiz sular, bütün su rezervlerinin yüzde 4’ü kadardır. Herkesten özellikle öğrencilerimizden bunu arz ediyoruz. Şu anda içme suyu arıtma tesisimizdesiniz. Evinizde, okulunuzda içtiğiniz su burada üretilmektedir. Lütfen her zaman suyumuza dikkat edelim, israf etmeyelim çünkü israf azalırsa bereket artar” şeklinde konuştu. 


Programda, 21-26 Mart Orman Haftası dolayısıyla öğrencilerle beraber fidan dikimi de yapıldı.

BİHA

YORUM EKLE