Beyazgül'den önemli açıklamalar! Canlı yayında konuştu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, TV Net'te Duygu Öztürk'ün sunduğu "Gün Ortası" programına canlı yayın konuğu olarak Şanlıurfa'da yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında izleyenleri bilgilendirdi.

Beyazgül'den önemli açıklamalar! Canlı yayında konuştu
banner2

Her platformda Şanlıurfa'yı anlatan ve Şanlıurfa'ya yönelik projeleri hayata geçirmenin heyecanını duyan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, katıldığı programda önce Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ve yapacağı hizmetleri aktardı daha sonra kentin tarihi ve turistik özelliklerini anlattı.

12 bin yıllık geçmişiyle Dünyanın "Kültür Merkezi" olan Şanlıurfa'nın taşı toprağının tarihle yoğrulduğunu ifade eden Beyazgül, "Şanlıurfa tarihin her döneminde mutlaka izi bulunan; şehrin genelinde ortaya çıkan her arkeolojik bulguda, tarihin yeniden yazılmasına vesile olup tarihe kaynaklık eden tarihin gelecekle buluştuğu kadim bir şehirdir" dedi.

"ŞANLIURFA'YA YENİ ÇEHRE KAZANDIRDIK"

Program Sunucusu Duygu Öztürk'ün sorularını yanıtlayan Beyazgül, Cumnurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı acil kamulaştırma kararlarıyla Şanlıurfa'ya yeni meydanlar kazandırdıklarını ifade ederek, "Kamulaştırma çalışmalarıyla kent modern bir görünüme kavuşturuyoruz. Her geçen gün şehrin çehresini değiştirdik" diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ KAZANDIRDIK"

Beyazgül, "Şanlıurfa Kale Eteğinde kamulaştırması yapılan evlerin yanı sıra, Nekropol alanı olan, roma dönemine ait kaya mezarların  bulunduğu tarihi mağaraların açığa çıkarıldığı Kızılkoyun Mağaralarının  yanı sıra sur içinde kalan kentin 4 bir tarafında tarihi gün yüzüne çıkardık. Son olarak Kızılay Meydanında yıkımlar yaparak kenti çevreleyen surları ortaya çıkarmak için çalışmalara başladık. Balıklıgöl'den Eyüp Peygamber'e giden Kültür ve Turizm yolunda kamulaştırma işlemlerimiz tamamlandı" şeklinde konuştu.

"ŞANLIURFA, MÜZE ŞEHİR GÖRÜNÜMÜNDEDİR"

Şanlıurfa'nın tarihi ve ören yerleri hakkında izleyenlere bilgiler aktaran Beyazgül, "Kültürüyle, sanatıyla, mimarisiyle, gündelik hayatının zenginliğiyle bir medeniyet şehri olan Şanlıurfa; sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli şehirleri arasındadır. Âdeta bir ‘‘Müze Şehir’’ görünümüne sahip olan Şanlıurfa’nın bu potansiyel ve zenginliğinin en iyi şekilde planlanıp değerlendirilmesi ve dizayn edilmesi için yeni vizyonlar oluşturmaktayız. Tarihî kent alanları ve yapılar, kentlerin kimliğini oluşturmaları açısından önemlidir diyor, teknik ve uzman ekiplerimizle üzerinde hassasiyetle durarak yaptığımız çalışmalar neticesinde planlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız, şehrin tıkanan noktalarını kentsel dönüştürerek ve tarihi alanları aslına uygun şekilde restore ederek özellikle gelecek nesillere, yerli ve yabancı misafirlerimize özgün mimarimizin derin manalarını hissedecekleri yapılar bırakmaktır." ifadelerini kullandı.

"GÖBEKLİTEPE'DE  SICAK BALON UÇUŞLARIYLA OLDUKÇA FAZLA TURİST  AĞIRLAYACAĞIZ"

12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Göbeklitepe'de Sıcak balon uçuşlarıyla bir turizm atağı yapacaklarını belirten Beyazgül, "Güzel şehrimizi daha güzel ve yaşanılabilir bir şehir haline getirmek için yola çıktık. Şanlıurfalıların yaşam kalitesini yükseltmeye devam ediyoruz. Urfa’nın parlak yarınlarına adım adım ilerliyoruz. İnşallah, birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı kültürlerin barış içinde yaşadığı bu güzel şehir dünyanın mücevherleri olarak yarınlarda da pırıl pırıl parlayacaktır" dedi.

BİHA

YORUM EKLE