Başkan Melik'ten Urfa ve bölge çiftçisi için çağrı!

ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik Şanlıurfa ve bölgede yaşana kuraklık nedeniyle çiftçinin zor günler geçirdiğine dikkat çekerek ilgili Bakanlık'tan çözüm önerileri için çağrıda bulundu.

Başkan Melik'ten Urfa ve bölge çiftçisi için çağrı!
banner2

Tarım kenti Şanlıurfa'da kurak geçen kış ve bahar mevsiminde çiftçilerin yaşadığı mağduriyet TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik tarafından gündeme getirildi.

Konuya ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Melik saman kıtlığı yaşanacağına dikkat çekerek"Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin, Siirt, Batman son yılların en kurak mevsimlerinin birini yaşıyor. Kuraklıktan dolayı çiftçi ciddi anlamda rekolte düşüklüğü yaşayacaktır rekolteyle birlikte ülkemizde saman kıtlığı da yaşanacaktır.   Özellikle ilkbahar aylarında yağmayan yağış, yüksek tarımsal maliyetlerle tohumunu eken çiftçi için ürünü tarladan alamadan tarlayı sürmüş olacak, ürün alamayan zaten borçlu olan çiftçi bu faturayı çok ağır bir şekilde ödeyecek" dedi.


MAĞDURİYETİ GİDERECEK TALEPLER

Şanlıurfa'nın hubuat ve baklagil ambarı olduğunu belirtip yetkililere seslenen Başkan Melik, "Kuraklık Eylem Planı hazırlanmalı" diyerek şu çağrılarda bulundu:

"Tarım potansiyeli bu kadar yüksek olan bu illerimizde ve bölgemizde GAP projesi ve sulama projeleri biran önce bitirilmelidir. 1989 da başlanan GAP projesinde enerjide % 74, sulamada ise % 54 gerçekleşme oranına erişilmiştir ve bu zamana kadar ki proje bedeli ise 40 milyar doları aşmış, gerçekleşme oranlarıyla birlikte enerjide yaklaşık 30 milyar dolar, tarımsal sulamada ise 13 milyar dolar gelir elde edilmiş GAP’ tan kazanılan para GAP’a yatırılmış olunsa idi şu ana kadar GAP projesi bitmiş olur 1.8 milyon hektar alan tarım arazilerimiz suya kavuşmuş olurdu kuraklıkta yaşamamış olurduk.

" Tarım ve Orman bakanlığı bir an önce Kuraklık Eylem planı hazırlamalı, kuraklıktan etkilenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperafine olan borçlarını silmeli 2022 tarım sezonu içinde çiftçilere, üreticilere bedava tohum ve gübre dağıtmalıdır sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir."

BİHA

YORUM EKLE