Bakanlık’tan karar: Urfa’da düğün, nişan gibi etkinlikler yasaklandı!

İçişleri Bakanlığı 26 Ağustos’tan itibaren aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu 14 ilde sünnet, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini açıkladı. Düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak.

Bakanlık’tan karar: Urfa’da düğün, nişan gibi etkinlikler yasaklandı!
banner2

Normalleşme sürecine geçilmesinin artan hızlı vaka artışlarının görüldüğü Şanlıurfa için yeni tedbir kararları alındı.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu genelge gönderdi. Genelgede salgının yayılım hızından dolayı düğün, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tüm illerde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması köyler ve/veya sokaklarda yapılan söz konusu etkinliklerin aynı gün içerisinde kalacak şekilde saat sınırlamalarının il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi istenildiği hatırlatıldı.

Genelgede 14 ilde benzer etkinliklerin yapılmasının yasaklandığı belirtildi. Karar ve detayları genelgede şu ifadelerle yer aldı. 

  •  "Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat illerinde; sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek. 
  • Bu illerde düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içinde tamamlanması sağlanacak. Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.
  • Düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması durdurulacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek.
  • Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.
  • Bu illerde her nikah merasimine en az bir kamu görevlisinin görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.
  • İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra düğün ve nikahlarda, bu Genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce İçişleri Bakanlığının ilgi genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilecek."

BİHA

YORUM EKLE