Bakan Soylu 3 yılda yakalanan göçmen kaçakçısı sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son 3 yılda göçmen kaçakçılığı yapan 20 bin 166 organizatörün yakalandığını kaydetti. Yakalanan isimlerinden 29’u da kamu görevlisi.

Bakan Soylu 3 yılda yakalanan göçmen kaçakçısı sayısını açıkladı
banner2

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2022 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında kendisine yönelttiği soruları, yazılı olarak cevapladı.

Bakan Soylu, Tanal’ın göçmen kaçakçılığı suçuna karışan kamu personeline ilişkin sorusuna, “Son 3 yılda yakalanan göçmen kaçakçılığı yapan organizatör sayısı 20 bin 166’dır. 2019, 2020, 2021 yıllarında kolluk kuvvetleri ve diğer kamu görevlilerinden göçmen kaçakçılığı suçuna karışan sayısı ise 29’dur. Bu kapsamda son 3 yıl baz alındığında, göçmen kaçakçılığı suçuna karışan kamu görevlisi sayısının toplam organizatör sayısına oranı binde 1,4’tür. Kamu görevlilerinin suça karıştığı tespit olunması halinde gerekli adli ve idari işlem gecikmeksizin tesis edilmektedir” yanıtını verdi. 

"SURUÇ’TA KORUCULARA DAĞITILAN SİLAHLAR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tanal’ın "Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde son yıllarda koruculara kaç silah dağıtıldı? Bu bir aşirete mi dağıtıldı, gerçekten o köylerde ihtiyaç olduğu için mi dağıtıldı?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Suruç ilçesinde toplam 172 güvenlik korucusu ile 22 gönüllü güvenlik korucusu görev yapmakta olup, yasal çerçeve içerisinde görevlendirilen korucu miktarınca silah dağıtımı yapılarak, güvenlik korucusu kadrosunda istihdam edilen kişilere verilmiştir”.

BİHA 


YORUM EKLE