Bakan Kurum: Şanlıurfa’daki ulaşım sıkıntısını çözeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şanlıurfa'da katıldığı toplantının ardından konuştu: "İlk etapta 27 aracın teslimi sağlandı. Etaplar halinde 175 araç daha gelme suretiyle Şanlıurfa’daki ulaşım sıkıntısını çözeceğiz."

Bakan Kurum: Şanlıurfa’daki ulaşım sıkıntısını çözeceğiz
banner2

Sabah saatlerinde Şanlıurfa'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum havalimanının ardından GAPTEM'deki toplantı salonuna geçti.

Bakan Kurum, burada Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa milletvekileri, ilçe belediye başkanları ve yetkililerle değerlendirme toplantısına katıldı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in de sonradan katıldığı toplantıda önemli konular masaya yatırıldı.


 

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Bakan Kurum, alınan kararlar ve yapılacaklar ile ilgili bilgiler verdi.

’175 ARAÇ GELİYOR’

Şanlıurfa’da yaşanan ulaşım problemlerini çözüme kavuşturacaklarını belirten Bakan Kurum şu ifadelere yer verdi:

“Sayın başkanımızın verdiği sözler çerçevesinde ulaşımdaki sorunumuzu halletmek amacıyla Şanlıurfa’daki vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek suretiyle ulaşım araçlarımızı yeniliyoruz. İlk etapta 27 aracın teslimi sağlandı. Etaplar halinde 175 araç daha gelme suretiyle Şanlıurfa’daki ulaşım sıkıntısını çözeceğiz. Aynı şekilde itfaiye araçlarımızı da bu noktada vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verecek seviyeye çıkarmış olacağız.”
 


 

TAPU VE PLAN PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEK

Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde yaşanan tapu ve plan problemlerine değinen Bakan Kurum, “Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde toplamda 25 mahallemizin tapu ve plan problemler var. Bazı 3. şahıslara ait mülkiyetler var, yine fiilen orda oturan mülkiyetleri başka yerde gözüken vatandaşlarımız var. Tüm bunları çözmek için büyükşehir belediyemiz ilgili müdürlüklerle birlikte bir komisyon oluşturacak. Vatandaşlarımızla görüşmek suretiyle sıkıntıları çözme sürecini başlatacağız” dedi.

KURUM: ŞANLIURFA’DA ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLERİMİZ VAR

Şanlıurfa’da bulunan kültürel alanların ön plana çıkarılması için çalışmalar sürdüreceklerini aktaran Bakan Kurum, Eyüp Peygamber Makamı ile Halil Ür-Rahman Makamını birleştirecek bir kültür yolu yapacaklarını kaydetti. Proje kapsamında iki makam arasındaki yolun kısaltılacağını dile getiren Bakan Kurum, “Proje sonunda iki büyük değeri birbirine bağlamış ve kültürel anlamda da şehrimize önemli bir değer kazandırmış olacağız” sözlerine yer verdi.
 


 

TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLECEK

Bakan Kurum, Şanlıurfa’da bulunan tarihi ev ve yapıların tadilatlarının yapılacağının altını çizerek, “Bıçakçı Mahallesi ve çevresindeki 17 sokakta bulunan tarihi Urfa evlerinin restorasyonlarını, tarihi yapıların tadilatlarını, yol ve kaldırım çalışmalarını yapacağız. Tescilli evlerimizin restorasyon ve tadilatlarını yapıp vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Bu çerçevede içinde kütüphane müze geleneksel el sanatlarımızın bu alanlarda hizmet verebildiği çok önemli bir projeyi inşallah bıçakçı mahallemize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

‘ŞANLIURFA YEŞİL ALAN PROBLEMİ OLAN BİR ŞEHİR’

Şanlıurfa’nın yeşil alan konusunda problemleri olduğunu Bakan Kurum, “150 bin metrekarelik alanda Eyyübiye ve Haliliye’deki vatandaşlarımızın hizmetine sunmak amacıyla bir millet bahçesi yapacağız. Devteşti ve Süleymaniye mahallelerine de Millet Bahçesi yapacağız. Viranşehir ilçesinde Yenişehir Mahallesinde bir Millet Bahçesi yapacağız. Bu neticede kentsel dönüşüm projelerimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 


 

‘KARAKÖPRÜ, URFA’YA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE DÖNÜŞTÜRÜLECEK’

Karaköprü ilçesinin Şanlıurfa’ya yakışır bir hale getirilmesi için kentsel dönüşüm sürecinin başlatılacağını söyleyen Bakan Kurum şu sözlere yer verdi:

“Karaköprü ilçesi Ali Baba mahallesinde, 70 bin metrekarelik alanda yaklaşık 250-300 hak sahibi vatandaşımızın olduğu alanda kentsel dönüşüm sürecini başlatacağız.”

Bakan Kurum, Siverek ilçesinde Selimpınar, Yenişehir, Haliliye mahallelerinde deprem dönüşümü bekleyen vatandaşların sorunlarını çözmek için kentsel dönüşüm projesi başlatılacağını söyledi. Bakan Kurum, Siverek ilçesinde kale etrafında kaya riski taşıyan bölgelerde kentsel dönüşümün olacağını, vatandaşların can ve mal güvenliğini ilgilendiren sorunların çözülmesi için kentsel dönüşüm projesi başlatılacağını vurguladı.

Bakan Kurum yaptığı bilgilendirmenin ardından katılımcılara teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

Mustafa PAYIK/BİHA

YORUM EKLE