Ara tatil döneminde neler yapılmalı?

Uzmanlar, ara tatilde döneminde salgının göz önünde bulundurarak insana uzak doğaya yakın bir dönem geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Ara tatil döneminde neler yapılmalı?
banner1

Ara tatile girilen bugünlerde çocukların yoğun bir akademik takvim sonrasında sosyalleşmek, arkadaşlarıyla bir arada olmak, çekirdek aile dışındaki aile üyeleri ve akrabaları ile bir araya gelmek istekleri bulunuyor. Peki ara tatil döneminde çocuklar nelere dikkat etmeli?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Öztürk, çocukların salgının devam ettiği bu ara tatil döneminde daha sağlıklı nasıl hareket edebilecekleriyle ilgili bilgiler verdi.


ENFEKSİYON RİSKLERİ NELERDİR?

Kovid-19 pandemisinin yanı sıra mevcut kış koşulları nedeniyle diğer grip benzeri viral enfeksiyon sıklığının epey arttığını belirten Öztürk, bu durumun ileri yaş hastalarda hastaneye yatış ve ölüme, genç yaş hasta grubundaysa iş gücü kaybına neden olduğunu ifade etti. Öztürk, “Bu nedenle 12 yaş üzeri tüm toplumun Kovid-19 aşılarının yapılması, risk altındaki bireylerin yıllık grip ve sadece 1 kere zatürre aşılarının yapılması oldukça önemli” uyarısında bulundu.ARA TATİLDE SOSYALLEŞMELİ MİYİZ?

Öztürk, yaygın aşılamaya rağmen Kovid-19 olgularının aynı hızla devam ettiğini, bunun nedenleri olarak 12 yaş altı çocukların aşılanamaması, okulların açılması ve sosyal kısıtlamaların kaldırılması gösterildiğini kaydetti.

Mümkün olduğu kadar kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması, kapalı ortamlarda bulunmanın mecbur olduğu durumlarda maske-mesafe-hijyen önlemlerine riayet edilmesi gerektiğini belirten Öztürk, “Bu önlemler Kovid-19 enfeksiyonundan korunmanın yanında diğer virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarının görülme sıklığını da azaltmaktadır” ifadesini kullandı.

Türkiye ve dünyada 12 yaş altı çocuklara Kovid-19 aşısının yapılamadığı göz önünde bulundurulduğunda, hastalığın yayılmasında bu yaş grubunun kilit rol oynadığının aşikar olduğunu ifade eden Öztürk, şu değerlendirmede bulundu:

“Özellikle çocukların temas edeceği erişkinlerin Kovid-19 aşısı takvimlerinin tamamlanması, Kovid-19 aşısının yapılmadığı veya yapılamadığı erişkinler ile aynı ortamda bulundurulmaması gerektiği akılda bulundurulmalıdır.”

İnsana uzak, doğaya yakın bir dönem geçirilmesi gerektiği uyarısında bulunan Öztürk, “Kovid-19 aşısı ile aşılanmış bireylerde hasta olma, hastaneye yatma, yoğun bakım ihtiyacı oranları aşı olmayanlara göre oldukça düşük. Ara tatilde açık havada doğa ile iç içe mesafe önlemlerine riayet ederek yapılan geziler ve tatiller gerek fiziksel gerek psikolojik olarak hepimizi olumlu yönde etkileyecektir. Özetle pandemi döneminde insana uzak, doğaya yakın…” açıklamasında bulundu.


BİHA


YORUM EKLE