Akbulut’tan esnek çalışma açıklaması: Bir an önce getirilmeli

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut yaptığı açıklamada, “İlimizde esnek çalışma, dönüşümlü çalışma ve uzaktan çalışma sisteminin bir an önce getirilmesi gerekiyor” dedi.

Akbulut’tan esnek çalışma açıklaması: Bir an önce getirilmeli
banner1

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut, koronavirüs tedbirleri kapsamında “Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” başlıklı 2020/11 sayılı genelgenin Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.

Esnek çalışmaya geçilmesi gerektiğini dile getiren Akbulut, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Şanlıurfa ilimizde vaka sayılarının da yüksek olduğu göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşlarının dönüşümlü veya esnek çalışmaya geçmesi, dönüşümlü çalışma için kurum personellerini iki gruba ayırarak 5’er günlük (birer hafta) süre ile dönüşümlü çalışmanın uygulanması ve Covid-19 tedbirleri kapsamında gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. İlimizde bir kaç kurumda esnek çalışmaya geçildi. Ancak esnek çalışmaya geçmeyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da bir an önce esnek çalışmaya geçilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 1 Haziran itibariyle esnek çalışmanın sonlandırılması ile birlikte kamu çalışanlarında pozitif vaka sayısının gün geçtikçe artış gösterdiğini kaydeden Akbulut, “Pozitif vaka sayısının artması ile birlikte personellerin evlerindeki yaşlı anne baba ve ailelerine hastalığı bulaştırma korkusu hasıl olmuştur. Şanlıurfa ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşların personel eksikliği ifade edilerek dönüşümlü çalışma gerçekleşmediği takdirde Covid-19 pozitif vaka sayısının çalışanlar arasında daha hızlı bir şekilde yayılması ve halihazırda çalışan personelin iş göremez hale gelmesi demektir. Ve önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntılar doğuracaktır. Esnek çalışma veya dönüşümlü çalışmaya geçildiği takdirde ise ilgili birimlerde çalışan personelin bulaş riski yüzde 50 oranında düşecektir aynı zamanda personellerin daha verimli çalışmaları sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurumlarında esnek çalışmaya geçilmesi gerektiğini ifade eden Akbulut sözlerini şöyle noktaladı:

“Buna rağmen vaka sayısı ve bulaş riski yüksek olan ilimizde halen esnek çalışma veya dönüşümlü çalışmaya neden geçilmemiştir. Covid-19 bulaş riskinin azaltılması ve alt seviyelere düşürülmesi için bir an önce kamu kurum ve kuruluşlarımızda esnek çalışma, sistemine geçmelidir. Çalışanlarımızı korumak ve salgının yayılmasını önlemek için Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığımızın 81 ile göndermiş olduğu yeni genelge ile bulaş riskinin azaltılması için birçok yeni tedbirler alınmıştır. İlimizde vaka sayısının yüksek olması, kamu çalışanları arasında pozitif vaka sayısının yüksek olması dolayısıyla ilimizde esnek çalışma, dönüşümlü çalışma ve uzaktan çalışma sisteminin bir an önce getirilmesi gerekiyor.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99