Adliyeler için yeni koronavirüs kararı

Adalet Bakanlığı yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, adliyelere HES kodu ile giriş yapılacağını bildirdi.

Adliyeler için yeni koronavirüs kararı
banner1

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve KOVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde ve yargı teşkilatlarında uyguladığı koronavirüs önlemlerine yenilerini ekledi. Bakanlık tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına gönderilen yazıda adliyelere HES kodu giriş yapılması istendi. Yeni uygulama kapsamında ek personel de görevlendirilecek. Böylece HES kodu olmayan vatandaşlara adliye girişinde HES kodu alınması konusunda yardımcı olunacak. Bakanlık ayrıca virüsle mücadele kapsamında Yeni Çalışma Esasları Klavuzu’nda yer alan tedbirlerin de devam ettiğini ve İl Pandemi Kurullarıyla sürekli koordinasyon halinde olunması gerektiğini duyurdu.

ADALET BAKANLIĞI ADALET HİZMETLERİNDE YENİ ÇALIŞMA ESASLARI KILAVUZU’NU HAZIRLAMIŞTI

Hatırlanacağı üzere Adalet Bakanlığı, daha önce de Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu hazırlayarak tüm mahkemelere, başsavcılıklara ve icra müdürlüklerine göndermişti. Toplam 70 maddeyi içeren kılavuz; Genel Tedbirler (33 madde), Mahkemelere İlişkin Tedbirler (12 madde), Cumhuriyet Başsavcılıklarına İlişkin Tedbirler (8 madde), İcra Dairelerine İlişkin Tedbirler (11 madde) ve Denetim, Eğitim ve Koordinasyon Faaliyetleri (6 madde) olmak üzere 5 bölümden oluşuyordu.

Kılavuzda yer alan çalışma esaslarına göre yeni dönemde alınacak tedbirler özetle şu şekildeydi:

Adliyelere maskesiz girilmiyor. Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanıyor.

Mahkeme ve Cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri cam veya şeffaf bölmelerle kapatıldı. Ön bürolar mümkün olduğu ölçüde dış mekanlarda konumlandırıldı.

Ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendiriliyor.

10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde düzenleme yapılıyor.

Adliyeler düzenli olarak dezenfekte ediliyor ve yeterli sayıda antiseptik bulunduruluyor.

Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde ayarlandı.

Duruşma, Cumhuriyet savcılıklarına müracaat, icra takibi gibi işlerde sosyal mesafe kuralları uygulanıyor.

Ortak alanlarda bulunan koltuklar seyreltildi.

Adliye içinde ve otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi dışarıdaki iş ve işlemlerde hakim, Cumhuriyet savcıları ve tüm personel için önlük, maske, koruyucu gözlük ve eldiven gibi malzemeler hazır bulunduruluyor.

Adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmıyor, ortam havalandırması yapılıyor.

UYAP ve SEGBİS kullanımı yaygınlaştırılıyor.

Her Başsavcılık, KOVİD-19 tedbirlerinin sevk ve idaresi için sorumlular belirledi.

BİHA

YORUM EKLE