9 barodan ortak açıklama geldi

Şanlıurfa Barosu başta olmak üzere 8 barodan ortak açıklama geldi.

9 barodan ortak açıklama geldi
banner1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması sonrası başlayan Barış Pınarı Harekatı'na yönelik başta Şanlıurfa Barosu olmak üzere Adıyaman Barosu, Bingöl Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Şırnak Barosu ve Van Barosu'ndan ortak açıklama geldi.

Ortak yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Savaş-barış tercihinde, bir kez daha savaş isteyenler galip geldi. Galip gelenler; savaşın bütün insani, vicdani, ahlaki ve hukuki sorumluluğunu da üstlenecekler. Savaşın tarafı olmayan sivillerin, kadınların, çocukların ölümünden; doğanın geri dönülemeyecek bir şekilde zarar görmesinden; en önemlisi de halkların bir arada yaşama iradesinin ortadan kaldırılmasından onlar sorumlu olacaklar.

Türklerin ve Kürtlerin en zor dönemlerde yan yana durduğunu gösteren tarihsel belleğin yerine, günlük ve dönemsel politik çıkarlar uğruna şiddet ve savaş ikame edilmiştir. Bu politik manevra Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik alanda yaşadığı krizleri daha da derinleştirmekten öteye geçmeyecek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Türkiye’nin tüm dünyayı karşısına alarak gerçekleştirdiği bu savaştan askeri olarak galip gelmesi mümkündür, ama unutulmamalıdır ki 'savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir'. Kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır.

'Savaşta verilen ilk kayıp, gerçektir' sözünde olduğu gibi başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini gerçeğe, yani barışa davet ediyor, savaşın derhal durdurulmasını talep ediyoruz."

BİHA

YORUM EKLE

banner99