1 Haziran’dan itibaren yeni dönem başlıyor

Kademeli Normalleşme Dönemi 1 Haziran’da sona erecek. Bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın düzenlenecek Kabine Toplantısı’nda belli olacak.

1 Haziran’dan itibaren yeni dönem başlıyor
banner2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak Kabine Toplantısı’nın yarın yapılması bekleniliyor. Gündem maddesinin en önemli konusu yine koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler olacak. Toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son vaka sayıları ve aşı takvimine ilişkin sunum yapılacak. Buna göre, 1 Haziran’da sona erecek olan Kademeli Normalleşme Dönemi’nin ardından alınacak yeni kararlar konuşulacak.

 

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI ESNETİLEBİLİR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin yol haritası önerisini Bakan Koca'ya sunduğu öğrenildi. Bilim Kurulu’nun bu önerisi Kabine Toplantısı’nda ele alınacak. Bilim Kurulu’nun raporunda, hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının saat 24.00'e kadar uzatılması ve hafta sonu kısıtlamasının da kaldırılabileceği ifade edildi. Böylece Kabine Toplantısı’nda kısıtlamaların esnetilebileceği  yönünde kararlar alınabileceği öngörülüyor. 

 

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Koronavirüsle mücadele kapsamında uzun süredir kapalı durumda bulunan kafe ve restoranların kişi sınırlaması ile açılması, düğünlere belirli kurallar içerisinde izin verilmesi, sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesi gibi kararların Kabine Toplantısı’nda alınabileceği belirtiliyor.

 

DÜĞÜN İÇİN BEKLEYENLERE MÜJDE

Düğün yapmak isteyenler de gözünü Kabine Toplantısı’na çevirdi. Yarın yapılacak toplantıda, 1 Haziran sonrası için düğün salonlarının da belli misafir sayısına göre hizmet verebilmesi için karar alınacağı konuşuluyor. İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılabileceği bekleniyor.

 

MASKEDEN KURTULACAK MIYIZ?

Alınan tedbirler ve aşılamanın etkisi ile vakalardaki azalma nedeniyle maskesiz hayat planının da masaya yatırılacağı belirtiliyor. Henüz bu konuyla ilgili Kabine Toplantısı’ndan ne karar çıkacağı bilinmezken, özellikle sahil ve parklarda 2 metre mesafe varsa maske takılmasının zorunlu olmayacağı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, toplantı sonrasında alınan kararları kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99