‘İşlenmiş Gıdadaki Potansiyelimizi Dünyaya Pazarlamalıyız’

‘İşlenmiş Gıdadaki Potansiyelimizi Dünyaya Pazarlamalıyız’
banner2

TOBB'da düzenlenen Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle(Kovid-19) ilgili temiz kalabilmiş bir ülke olarak işlenmiş gıdada ciddi potansiyel barındırdığını belirterek, "Bunu dünya pazarlarına mutlaka pazarlayabiliyor olmamız lazım" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ankara'da TOBB'da düzenlenen Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'na katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çok pratik iş yapma imkânına kavuştuklarını söyledi.

İlgili bakanlarla hızlı koordinasyon sağlandığını ve çok hızlı netice aldıklarını ifade eden Pakdemirli, "Çözülmesi gereken ne varsa çözüyoruz. İş dünyamıza, vatandaşlarımıza hizmet etmekle yükümlüyüz. İş dünyamızın daha büyütülmesi ve istihdamın artması için daha fazla motive edilmeye, bizler tarafından daha iyi yön verilmeye ihtiyaç var. Bu sebeple de biz iş dünyamıza nasıl destek veririz, iş dünyası nasıl bir kişiyi daha istihdam eder, nasıl iş adamlarımız daha çok para kazanır, işlerini daha düzgün yapabilirler, nasıl daha iyi vizyon çizebiliriz noktasında gayret gösteriyoruz" diye konuştu.

Pakdemirli, tarımın savunma sanayisinden çok daha önemli olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

"Tarım, siyasete alet edilecek bir konu değil. Tükettiğimiz yiyecekleri günlük siyasete alet etmememiz gerekiyor. Ne yazık ki süregelen buğday ve saman tartışmalarını trajikomik buluyorum. Her yerden bir lafın veya bir matematiğin sadece bir tarafı cımbızla çekilerek, 'Türkiye ne halde' deniyor ve ne yazık ki üreticimizi bu işten yıldırmaya çalışıyorlar. Türkiye, bu alandaki nüfusun azalmasına rağmen tarımda istikrarlı şekilde büyümesini sürdürüyor. İstikrarlı şekilde büyüyen sektör olarak tarım kendisini göstermiş durumda."

JAPONYA'DAN TALEP

Pazarlama konusunu da önemsediğine dikkati çeken Pakdemirli, Türkiye'nin pazarlama itibarıyla çok önemli kesişim yollarının ve hava ulaşım koridorlarının ortasında olduğunu bildirdi. Pakdemirli, Türkiye'ye yakın trilyonlarca dolarlık pazar olduğunu belirterek, "Dünyada değişen koşullara uyum sağlayan dinamik iş sektörümüz var. Bugün itibarıyla ne yazık ki dünyada Kovid-19 ile ilgili bir pandemi var. Bununla alakalı Türkiye yine temiz kalabilmiş bir ülke olarak işlenmiş gıdada ciddi potansiyel barındırıyor. Bunu dünya pazarlarına mutlaka pazarlayabiliyor olmamız lazım. Yanıma Japonya'dan gelen biri, 'Böyle taleplerimiz olsa ne yaparız, Çin ile alışverişimiz bir miktar azalabilir, Türkiye burada destek olabilir mi?' dedi. Biz de 'Tabii ki her zaman desteğe hazırız' dedik" ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, coğrafi işaretler ve markalaşmanın da son derece önemli olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"En basit ürünlere dahi mutlaka bir anlam yüklüyor olmamız lazım. Kraliçe Elizabeth Bursa'nın siyah incirini yiyince bu ürünün fiyatı arttı. Ürünlerin üzerine hikayeler ve anlamlar yükleyerek Türk ürünlerini satıyor olmamız lazım. Türkiye sağlıklı ve GDO'suz ürünler üreten bir ülkedir. İşlenmiş gıdada çok önemli potansiyelimiz var. Her türlü işlenmiş gıdanın yapılması, üretilmesi ve pazarlanması konusunda iş adamlarımızın dün olduğu gibi bugün de yarın da emrine amadeyiz."

YORUM EKLE