2 Milyon 590 Bin Kişiye Kısa Çalışma Ödeneği Verildi!

Kısa Çalışma Ödeneğinden kaç kişi yararlandı? İkinci ödemeler ne zamanı yapılacak? Nakit Ücret Desteği ödemeleri kaç ay sürecek?

2 Milyon 590 Bin Kişiye Kısa Çalışma Ödeneği Verildi!
banner2

Kovid-19 salgını ile birlikte devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneğine ilişkin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verileri yayınlandı.

İŞKUR’un Nisan ayı istatistiklerine göre Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan işçi sayısı 2 milyon 590 bin 589 kişi oldu. Bu kişilere 4 milyar 95 bin 195 TL Kısa Çalışma Ödeneği verildi.

Kısa Çalışma Ödeneğine ilişkin ödemeler, 5 Mayıs’tan itibaren işçilerin hesaplarına yatırıldı.

Öte yandan Kısa Çalışma Ödeneğine toplam başvuru sayısı 3,5 milyonu geçti. Bu kişilerin ödemeleri 5 Haziran’dan itibaren alması bekleniyor.

Normal şartlarda Kısa Çalışma Ödenekleri PTT kanalıyla yapılırken Kovid-19 ile mücadele kapsamında bu ödemeler, işçilerin IBAN numaraları üzerinden banka hesaplarına yatırılıyor. Bu amaçla, başvuru aşamasında işçilerin IBAN numaraları da alınarak İŞKUR’a bildirildi. Böylece işçilerin PTT şubelerine gitmelerine gerek kalmadı.

Ücretsiz İzne Çıkarılan İşçilere Nakit Desteği De Başladı!

Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında, 7244 Sayılı Torba Yasa ile pek çok yeni düzenleme getirilirken ‘Ücretsiz İzne Çıkarılan İşçilere İşsizlik Fonu’ndan Nakit Desteği’ ödenmesi de bu kapsamda mevzuata girmişti.

Bu işçilere Nakit Ücret Desteği, 8 Mayıs’tan itibaren ödenmeye başlandı.

Ayrıca Kısa Çalışma Ödeneği için gerekli şartları taşımayan işçilere de yine Nakit Desteği kapsamında ödeme yapılıyor. Bu ödemeler, 3 ay süreyle yapılacak.

SGK360

YORUM EKLE