Bakan Akar: Ermenistan İşgal Ettiği Toprakları Boşaltmalı ve Paralı Askerleri Geri Göndermelidir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’a işgal ettiği toprakları boşaltması, Azerbaycan’a yönelik saldırıları durdurması ve paralı askerleri geri göndermesi çağrısında bulundu.

Bakan Akar: Ermenistan İşgal Ettiği Toprakları Boşaltmalı ve Paralı Askerleri Geri Göndermelidir
banner2

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik başlattığı saldırının ardından bölgede gerilim had safhaya çıktı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırısı sonrası değerlendirmede bulundu. Akar, ‘’Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını savunmasında yanlarındayız. Ermenistan derhal saldırılarını durdurmalı, yurt dışından getirdikleri paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır’’ dedi.

Akar, Ermenistan’ın hem diyalog çağrısı yapıp hem de paralı askerleri ülkesine kabul ederek iki yüzlü davrandığını belirtti. Akar, ateşkes ve barışın önünün açılması için Ermenistan’a ‘’Paralı askerleri geri gönderin. Böylece ateşkesin, barışın, istikrarın önü açılsın’’ dedi.

Akar, Ermenistan’ın saldırıları ve bölgedeki gelişmelerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘’Biz burada bir soru sormak istiyoruz: Barışçıl yollarla çözüm isteyenler, derhal ateşkes isteyenler, şimdi diyaloğu hatırlayanlar Dağlık Karabağ ile Azerbaycan’ın yüzde 20’si işgal altındayken, Hocalı’da barbarlıkla, hak hukuk tanımdan, çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce masum insan katledilirken, milyonlarca insan evinden, yurdundan edilmişken 30 sene boyunca bu kişiler neredeydiler?

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki münasebet iki devlet tek millet münasebetidir. Bunu herkes böyle bilmelidir. Daima kederde ve kıvançta bir ve beraberiz. Bugün de Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını savunmasında yanlarındayız. Ermenistan derhal saldırılarını durdurmalı, yurt dışından getirdikleri paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır. Böylece ateşkesin, barışın, istikrarın önü açılmalıdır.’’

Sputniknews

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 14:43
YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR